"Postępuj zawsze właściwie. Da to satysfakcję kilku ludziom, a resztę zadziwi."
Mark Twain
Mariusz Charkiewicz
właściciel / adwokat
Urodziłem się 21.03.1980 r. w Sokółce, położonej w województwie podlaskim. Pochodzę ze skromnej i tradycyjnej rodziny. Jestem żonaty i mam troje dzieci.
Edukację szkolną rozpocząłem w 1987 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Sokółce. Szkołę tę ukończyłem w 1995 r. z bardzo dobrymi wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem. Następnie kontynuowałam naukę w Liceum Ogólnokształcącym imienia Adama Mickiewicza w Sokółce, które ukończyłem z bardzo dobrymi wynikami, składając egzamin dojrzałości w 1999 r.
W październiku 1999 r. rozpocząłem studia wyższe magisterskie na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, najpierw w trybie zaocznym, a od II roku – w trybie dziennym, na co uzyskałem zgodę Dziekana z uwagi na dobre wyniki w nauce, aktywność społeczną i podjęcie pracy zarobkowej (m. in. w Sądzie Rejonowym w Sokółce, o czym dalej). Studia ukończyłem już po ósmym semestrze w ramach Indywidualnego Toku Zaliczania.
W czasie studiów szczególnie zainteresowałem się prawem karnym skarbowym i gospodarczym oraz prawem podatkowym. Uczęszczałem na seminaria z prawa karnego, a pracę magisterską pt. „Instytucje dobrowolnego poddania się odpowiedzialności w Kodeksie karnym skarbowym" napisałem pod kierunkiem prof. dr hab. Grażyny Szczygieł. W dniu 3.11.2003 r. złożyłem egzamin magisterski i uzyskałem tytuł magistra z wynikiem ogólnym bardzo dobrym.
Na czwartym roku studiów prawniczych, warunkowo w drodze absolutorium (gdyż zobowiązałem się do wcześniejszego o jeden rok akademicki ukończenia studiów prawniczych) uzyskałem zgodę Dziekana Wydziału Prawa na rozpoczęcie dwusemestralnych studiów podyplomowych, organizowanych przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku w zakresie prawa podatkowego. Studia te ukończyłem w 2003 r. z wynikiem bardzo dobrym. Pracę podyplomową pt. „Klauzula obejścia prawa podatkowego w polskim prawie podatkowym" napisałem pod kierunkiem prof. dr hab. Leonarda Etela oraz dr Grzegorza Liszewskiego.
Podczas studiów prawniczych brałem udział w wielu szkoleniach dotyczących szeroko pojętej problematyki prawnej i społeczno-ekonomicznej, m.in. w okresie od 04.11.2003 r. do 25.11.2003 r. w kursie ABC działalności gospodarczej zorganizowanym przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Białymstoku, który ukończyłem z wynikiem ogólnym bardzo dobrym, zaś w okresie od 19.02.2003 r. do 31.05.2003 r. w programie Studenckich Punktów Informacyjnych na rzecz wspomagania ofiar przemocy, zorganizowanym przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Ponadto w 1999 r. podjąłem naukę języka angielskiego w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej w Białymstoku.
Wraz z rozpoczęciem studiów prawniczych, we wrześniu 1999 r. udało mi się także uzyskać staż w Sądzie Rejonowym w Sokółce oraz w działającym przy nim Kolegium do spraw Wykroczeń. W Sądzie, na różnych stanowiskach – począwszy od stażysty, przez referenta stażystę po sekretarza (egzamin na urzędnika sądowego zdałem 16.12.2002 r.) byłem zatrudniony do 31.08.2003 r. Z kolei w Kolegium ds. Wykroczeń pracowałem do czasu likwidacji kolegiów tj. do 17.09.2001 r. Moja praca polegała na: protokołowaniu rozpraw i posiedzeń, zakładaniu i podszywaniu akt, wykonywaniu powierzonych mi prac biurowych, sporządzaniu odpisów postanowień, rozpisywaniu wyznaczonych posiedzeń, sporządzaniu wokand, przygotowywaniu projektów orzeczeń. Ponadto równolegle, w okresie od 17.09.2001 r. do 31.12.2001 r. na podstawie umowy zlecenie wykonywanej na rzecz Sądu Rejonowego w Sokółce zajmowałem się doręczaniem przesyłek za potwierdzeniem odbioru zarówno w postępowaniu karnym jak i cywilnym, adresowanych do osób fizycznych i instytucji na terenie miasta Sokółka oraz prowadzeniem ewidencji nadawczej. W powyższym okresie pracowałem, w zasadzie, w każdym wydziale Sądu Rejonowego w Sokółce, łącznie z powstałą w późniejszym okresie w sądach powszechnych Sądową Służbą Kuratorską Kuratorów Zawodowych.
Podczas zatrudnienia w Sądzie Rejonowym w Sokółce, poza pełnionymi w ramach stosunku pracy obowiązkami sekretarza sądowego, wielokrotnie występowałem w roli kuratora procesowego w sprawach cywilnych rozpoznawanych w tym Sądzie, reprezentując na podstawie art. 143 Kodeksu postępowania cywilnego, strony postępowania, których miejsce pobytu nie było znane.
W okresie pracy w Sądzie Rejonowym odbyłem nadto szereg szkoleń organizowanych przez Sąd Okręgowy w Białymstoku z zakresu sposobu funkcjonowania wszystkich wydziałów sądów powszechnych, łącznie z odziałem administracyjnym i archiwum.
Moja praca w sądzie i kolegium, jako zaangażowanego pracownika, a równocześnie studenta prawa, została wysoko oceniona przez Prezesa Sądu Rejonowego w Sokółce, sędziów i Przewodniczącego Kolegium ds. Wykroczeń, czemu dali wyraz w sporządzonych opiniach: zaświadczenie o odbyciu stażu, Przewodniczący Kolegium ds Wykroczeń w Sokółce, Prezes Sądu Rejonowego w Sokółce, Przewodniczący II Wydziału Karnego, Sędzia I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Sokółce.
Następnie, z dniem 1.02.2004 r. rozpocząłem pracę w urzędzie skarbowym w referacie kontroli podatkowej, spraw karnych skarbowych i obsługi prawnej. Powierzone mi zadania obejmowały w szczególności: prowadzenie postępowań przygotowawczych i sprawdzających w sprawach karnych skarbowych, sporządzanie aktów oskarżenia, wniosków o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, postanowień i innych pism procesowych w sprawach karnych skarbowych, prowadzenie dokumentacji i sprawozdawczości w sprawach karnych skarbowych, reprezentowanie urzędu skarbowego przed sądami, głównie w charakterze oskarżyciela publicznego oraz wymierzanie grzywien w drodze mandatu karnego. Dnia 26.05.2004 r. otrzymałem pisemną opinią wystawioną przez Pana Naczelnika Urzędu Skarbowego o nr KA-170/31/04.
W okresie pracy w urzędzie skarbowym kontynuowałem podnoszenie kwalifikacji. Uczestniczyłem w kursie języka rosyjskiego na poziomie B1, kończącym się Europejskim Egzaminem Językowym TELC oraz w szkoleniach z zakresu wykonywanych przeze mnie czynności służbowych, m.in. na temat przepisów kodeksu karnego skarbowego, odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za przestępstwa skarbowe w świetle ustawy z dnia 28.10.2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, organizowanych przez Centrum Kształcenia Kadr Skarbowości Ministerstwa Finansów. Ponadto w maju 2004 r. zostałem przyjęty przez prof. dr hab. Leonarda Etela na seminarium doktorskie z prawa podatkowego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, jako wolny słuchacz.
Tuż po zakończeniu pracy w urzędzie skarbowym, od 1.01.2005 r. zostałem zatrudniony w Kancelarii Radcy Prawnego w Białymstoku na stanowisku konsultanta prawnego, gdzie miałem możliwość dalszego poszerzania wiedzy w zakresie prawa podatkowego, w tym podatku akcyzowego.
Poznanie charakteru pracy kancelarii oraz zdobyta dotychczas wiedza i doświadczenie, dały podstawę do rozpoczęcia przeze mnie samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług prawnych, co nastąpiło 1.04.2005 r., bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę w w/w kancelarii. Przedmiotem prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej były: działalność prawnicza, rachunkowo - księgowa, doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, działalność wspomagająca prowadzenie biura, w ramach, której zajmowałem się prawem administracyjnym, procedurami podatkowymi, reprezentacją stron w prowadzonych postępowaniach w organach administracji, organach gmin, organach podatkowych, zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji, w zasadzie na terenie całego kraju. Moimi klientami byli m.in. przedsiębiorcy z branży zajmującej się produkcją, handlem oraz obrotem wyrobami akcyzowymi.
Biuro usług prawniczych prowadziłem do czasu rozpoczęcia aplikacji adwokackiej w Izbie Adwokackiej w Białymstoku, tj. do 1.10.2007 r. Na czas odbywania aplikacji działalność została zawieszona.
W toku mojej pracy zawodowej i naukowej wielokrotnie brałem czynny udział w międzynarodowych konferencjach podatkowych (Litwa, Białoruś, Czechy, Węgry, Szwecja) oraz w konferencjach naukowych, organizowanych na terenie całego kraju, m.in. w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Opolu, Toruniu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Augustowie, Białowieży, Bydgoszczy, a także dwukrotnie w Ogólnopolskim Zjeździe Katedr Prawa Podatkowego w Warszawie i Białowieży. Wymienione wyżej konferencje naukowe dotyczyły tematyki podatkowej, kształtu postępowania podatkowego, procedur kontrolnych, komentarzy do podatkowych regulacji prawnych, zmian w przepisach prawa podatkowego i celnego, oraz analizy orzecznictwa sądów administracyjnych.
Wskazać ponadto wypada, że jestem członkiem Stowarzyszenia Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku Organizacji Pożytku Publicznego.
Byłem też członkiem Rady Podatkowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN. Na tej podstawie w 2007 r. przygotowałem i zgłosiłem komentarz do projektu i uchwalonych następnie zmian do ustawy o kontroli skarbowej, w zakresie przepisów dotyczących kontroli przedsiębiorców i związanych z tym kwestii.
Ponadto w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podejmowałem liczne szkolenia. I tak w okresie od 30 lipca 2005 r. do 11 września 2005 r. w Warszawie odbyłem kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, zorganizowany za zgodą Ministerstwa Skarbu Państwa znak MSP/Bis/WS/4885/05/tR. Następnie od 5.11.2005 r. do 19.03.2006 r. uczestniczyłem w kursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku w Podlaskiej Akademii Prawa Podatkowego pod patronatem naukowym Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, którego celem było doskonalenie znajomości lokalnego prawa podatkowego. Kurs łącznie obejmował 200 godzin nauczania i kończył się sporządzeniem pracy pisemnej o tematyce objętej programem szkolenia. Ponadto od kwietnia 2005 r. do chwili obecnej, uczestniczyłem w wielu szkoleniach z zakresu prawa podatkowego i karnego skarbowego, organizowanych przez Krajowa Izbę Doradztwa Podatkowego w Warszawie i Białymstoku, Wydział Prawa UwB, Wydział Prawa w Toruniu, Warszawie, Opolu, Łodzi, a także przez Przegląd Podatkowy, Wydawnictwo Wolters Kluwer, bądź Polską Konfederację Przedsiębiorców Prywatnych, związanych szczególnie z tematyką kontroli podatkowej przedsiębiorców, procedur podatkowych, podatku akcyzowego, podatku dochodowego, podatku od towarów i usług, podatków lokalnych, opłat skarbowych, postępowania egzekucyjnego w podatkach i postępowania administracyjnego.
Wspomnieć również należy, że w 2011 r., prowadziłem zajęcia z zakresu podatku akcyzowego i kontroli podatkowej na Podyplomowych studiach rachunkowości i podatków w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku Filia w Ełku.
Jestem też autorem lub współautorem licznych publikacji naukowych, m.in. na temat prawa podatkowego oraz prawa karnego skarbowego (publikacje m.in. w: Monitor Podatkowy, Przegląd Podatkowy, Prawo i Podatki, Wydawnictwie TАXPRESS, TEMIDA).
V
Odnośnie aplikacji adwokackiej, wypada wskazać, że po jej rozpoczęciu w Izbie Adwokackiej w Białymstoku w 2007 r., zostałem zatrudniony na umowę o pracę w jednej z białostockich kancelarii adwokackich.
Z kolei po ukończeniu pierwszego roku aplikacji, na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie z 16.04.2009 r. w sprawie wyrażenia zgody na zmianę siedziby odbywania aplikacji adwokackiej, zostałem przeniesiony do Izby Adwokackiej w Lublinie.
Egzamin adwokacki złożyłem w dniach od 14 do 17.06.2011 r. 20.10.2011 r. złożyłem ślubowanie adwokackie i zostałem przyjęty do grona polskich adwokatów.
VI
Moim marzeniem zawsze było zdobycie i wykonywanie wolnego zawodu adwokata. Pragnę w swej pracy przyczyniać się do umacniania porządku prawnego, zaś powierzone obowiązki wykonywać gorliwie, sumiennie i zgodnie z przepisami prawa, co dotychczas starałem się czynić. W swoim postępowaniu staram się kierować zasadami uczciwości, słuszności i sprawiedliwości społecznej.
Stale rozwijam się naukowo, wyznając zasadę, że samodoskonalenie jest obowiązkiem każdego adwokata oraz świadectwem poczucia odpowiedzialności za prowadzenie spraw klientów kancelarii. W 2013 r. ukończyłem dwusemestralne studia podyplomowe ,,Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw" na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku. W tym samym roku ukończyłem także szkolenie ,,Księgowość w przedsiębiorstwie - specjalista ds. rachunkowości" oraz uczestniczyłem w „Indywidualnym doradztwie” w ramach projektu „Profesjonalne Zarządzanie Firmą. Program szkoleniowo-doradczy dla przedsiębiorców i pracowników podlaskich MMŚP”, zrealizowanych w okresie od 3.09.2012 r. do 11.03.2013 r. W 2014 r. ukończyłem dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa karnego skarbowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W tym samym roku otrzymałem również Certyfikat poświadczający uzyskanie kwalifikacji księgowego, na podstawie egzaminu zawodowego zdanego przed Komisją Egzaminacyjną w Oddziale Okręgowym w Białymstoku, według wymagań określonych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, opartych na Międzynarodowych Standardach Edukacyjnych ustalonych przez IFAC oraz ukończyłem kurs „Podstawy Rachunkowości – dla kandydatów na księgowego”. W 2015 r. ukończyłem kurs dla kandydatów na specjalistę ds. rachunkowości (Samodzielnego księgowego) w ramach wewnętrznej certyfikacji zawodu księgowego prowadzonej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, który zrealizowany został w okresie od 25.10.2014 r. do 13.06.2015 r. Rok później ukończyłem dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Natomiast w 2018 r. ukończyłem dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie cen transferowych i zarządzania podatkami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dnia 29.09.2018 r. ukończyłem studia podyplomowe ,,Prawo spółek" na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z wynikiem bardzo dobrym.
W dniu 5.11.2019 r., na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku obroniłem rozprawę doktorską pt. „Pełnomocnik na gruncie przepisów prawa podatkowego – istota, pozycja prawna i zakres odpowiedzialności”. Rada Dyscypliny Nauki Prawne na posiedzeniu w dniu 6.12.2019 r., postanowiła nadać mi stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne.
Aktualnie poszerzam swoją wiedzę poprzez studia podyplomowe i szkolenia specjalistyczne.
W dniu 24 lutego 2020 roku zostałem zatrudniony jako wykładowca w Katedrze Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także w Filii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Ełku. Prowadziłem zajęcia akademickie (ćwiczenia i wykłady) z takich przedmiotów jak: prawo podatkowe, procedury podatkowe, opodatkowanie dochodów spółek kapitałowych, prawo celne, zagadnienia instytucji cywilnoprawnych w prawie podatkowym, wybrane aspekty prawa karnego skarbowego, podstawy prawa finansowego, prawo finansowe i finanse publiczne, stosowanie prawa podatkowego, podatki pośrednie oraz podatki i opłaty lokalne. Uzyskałem bardzo dobrą ocenę swojej czteroletniej pracy w Katedrze Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Fakt ten potwierdzają wyniki trzykrotnej hospitacji moich zajęć (w załączeniu protokoły z hospitacji) oraz oceny nauczyciela akademickiego za cały okres mojego zatrudnienia na Uniwersytecie Warmińsko -Mazurskim w Olsztynie (w załączeniu wyciąg z arkusza okresowej oceny). Moja działalność dydaktyczna została również doceniona przez studentów, w tym członków Koła Naukowego Prawa Finansów Publicznych WPiA UWM w Olsztynie, (w załączeniu zaświadczenie oraz podziękowanie od Prezesa Koła Naukowego Prawa Finansów Publicznych WPiA UWM w Olsztynie). Od czerwca 2023 r. zostałem zatrudniony jako wykładowca i nauczyciel akademicki w Wyższej Publicznej Uczelni Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.
Jednocześnie, począwszy od 2020 r. prowadzę zajęcia w ramach przygotowania zawodowego przyszłych Doradców Podatkowych przy Ministrze Finansów organizowanego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych. W ramach przedmiotowego szkolenia prowadzę zajęcia z materii dotyczącej m.in. podatku akcyzowego, prawa karno skarbowego, postępowania administracyjnego, postępowania przed sądami administracyjnymi.
Ponadto nieprzerwanie opracowuję kolejne publikacje naukowe łączące teorię z praktyką wynikającą z mojego doświadczenia zawodowego, jako Adwokata. Efektem tego są liczne publikacje m.in. artykułów ukazujących się na łamach czasopism podatkowych. W przygotowaniu znajduje się również moja kolejna monografia dotycząca odpowiedzialności karno skarbowej.